جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

نسل جدید لیزر

  نسل جدید رقیب جدی لیزر متولد شد


  68 نسل جديد رقيب جدي ليزر متولد شد

  محققان انگلیسی موفق به تولید امواج لیزر مایکروویو یا «میزر» در دمای اتاق شدند که مسیر را برای تولید نسل جدید حسگرهای الکترونیک فراهم می‌کند.

  لیزر نام کاملا آشنایی برای بیشتر مردم جهان محسوب می‌شود و سیزر یا لیزر صوتی (saser) نیز کم و بیش استفاده شده است، اما اغلب مردم تاکنون نام میزر (maser)‌ را نشنیده‌اند.

  میزر در حقیقت امواج لیزر مایکروویو است که شباهت زیادی به لیزر دارد؛ لیزر و میزر هر دو از طریق فرایند گسیل القایی کار و هر دو طول موج های متفاوتی از امواج الکترومغناطیسی ایجاد می کنند.

  شاید دلیل ناشناخته بودن میزر، عملکرد میزرها در حالت خلأ یا سرمای شدید باشد. در حال حاضر از میزرها برای سیستم های ارتباطی در اعماق فضا و یا ساخت ساعت های اتمی استفاده می‌شود.

  محققان آزمایشگاه ملی فیزیک (NPL) با همکاری کالج سلطنتی لندن برای نخستین بار موفق به تولید میزر بدون نیاز به دمای بسیار پایین، فشار یا میدان مغناطیسی قوی شدند که می‌تواند کاربردهای فراوانی از جمله در تلسکوپ‌های رادیویی و رایانه‌های کوانتومی داشته باشد.

  دکتر «مارک اوکسبار» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: نسل جدید میزر دمای اتاق می‌تواند برای ساخت آشکارسازهای فوق حساس سیگنال مورد استفاده قرار گیرد، چراکه میزر قادر است ضعیف‌ترین سیگنال ها و سطوح بسیار پایین سیگنال نویز پس زمینه را شناسایی کند.

  نتیجه این دستاورد در مجله Nature منتشر شده است.


  این مطلب تا کنون 27 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 22 مرداد 1392
  منبع
  برچسب ها : لیزر ,میزر ,جدید ,سیگنال ,استفاده ,امواج ,دمای اتاق ,لیزر مایکروویو ,امواج لیزر ,
  نسل جدید لیزر

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 6 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر